Istnieje obowiązek stosowania alternatywnych szczepionek oraz sprzeciwu sumienia w odniesieniu do tych, które są moralnie problematyczne.
Papieska Akademia Życia

Strona głównaPytania i OdpowiedziApelJaką wybrać szczepionkę?Kontakt

Wiemy dobrze jak ważną rolę w ochronie zdrowia dzieci pełnią szczepienia i rozumiemy nasz rodzicielski obowiązek, aby poddawać je szczepieniom, zgodnie z Obowiązkowym Kalendarzem Szczepień.

Niestety, na jego liście znajdują się preparaty budzące sprzeciw naszego sumienia, gdyż wytworzone zostały w oparciu o komórki pochodzące z ciał dzieci, które straciły życie w wyniku aborcji (linie komórkowe MRC-5 i WI-38).

Chodzi o potrójnie skojarzoną szczepionkę przeciwko śwince, różyczce i odrze, stosowaną w 13-tym miesiącu i dziesiątym roku życia dziecka (Priorix lub MMR II), oraz o doustną szczepionkę przeciwko poliomyelitis, stosowaną w szóstym roku życia dziecka (Polio Sabin Oral).

Uważamy, że każdy człowiek posiada niezbywalną godność istoty ludzkiej od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Aborcja jest świadomym i bezpośrednim zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia a wykorzystywanie w ten sposób uzyskanych tkanek jest współudziałem w złu.

Na terenie RP nie są dostępne inne potrójnie skojarzone szczepionki przeciwko śwince, różyczce i odrze produkowane w sposób etyczny. Nie istnieje więc wobec nich żadna alternatywa.

Nie potrafimy się z tym faktem pogodzić, dlatego też:

 1. Zagwarantowanie rodzicom możliwości szczepienia swoich dzieci środkami niebudzącymi sprzeciwu sumienia.
 2. Rozpoczęcie rozmów z koncernami farmaceutycznymi na temat wyprodukowania nowych szczepionek, których wytwarzanie będzie w pełni uznawać godność każdej osoby ludzkiej od jej poczęcia i nie będzie sprzeczne z sumieniem wielu milionów pacjentów.
 3. Zastąpienie w Kalendarzu Szczepień Ochronnych nieetycznej szczepionki przeciwko chorobie Heinego Medina (poliomyelitis) - Polio Sabin Oral (prod. GSK) jej etycznym odpowiednikiem.
 4. Zapewnienie we wszystkich punktach szczepień dostępu do jasnej informacji na temat pochodzenia linii WI-38 i MRC-5 wykorzystywanych do produkcji niektórych szczepionek (linie pochodzące z tkanek poaborcyjnych).
  Informacja zawarta w ulotkach szczepionek, że są to komórki pochodzenia płodowego, jest daleko niewystarczająca i część osób może czuć się słusznie oburzona, że w sposób nieświadomy skorzystała z tych preparatów.

 1. O rozpoczęcie produkcji nowych szczepionek, alternatywnych do tych wytworzonych w oparciu o nieetyczne linie komórkowe MRC-5 i WI-38, których pochodzenie będzie w pełni szanować godność każdej istoty ludzkiej od jej poczęcia i nie będzie sprzeczne z sumieniem wielu milionów pacjentów. W szczególności apelujemy o wytworzenie nowych szczepionek przeciwko odrze, różyczce, śwince, ospie wietrznej oraz żółtaczce (wirusowemu zapaleniu wątroby typu A), dla których nie ma obecnie etycznych alternatyw.
 2. Zawarcie w ulotkach dołączanych do szczepionek wytworzonych na bazie linii komórkowych WI-38 i MRC-5 jasnej informacji na temat ich pochodzenia (linie utworzone z tkanek poaborcyjnych).
  Informacja zawarta w ulotkach tych szczepionek, że są to komórki pochodzenia płodowego, jest dalece niewystarczająca i część osób może czuć się słusznie oburzona, że w sposób nieświadomy skorzystała z tych preparatów.
 3. Podjęcie starań o przedłużenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu etycznej szczepionki przeciwko śwince Mumpsvax (Merck Sharp & Dohme) oraz przeciwko odrze Rouvax (Aventis Pasteur).
Kliknij, aby przejść na stronę petycje.pl i złożyć podpis.