Skip to main content

Linie komórkowe i szczep Wistar RA 27/3

Linia komórkowa jest hodowlą „in vitro” dzielących się komórek powstałych z podziału komórki wyselekcjonowanej z organizmu wielokomórkowego.

W latach 60. XX wieku zaczęły się na świecie eksperymenty z liniami komórkowymi pochodzącymi z abortowanych płodów ludzkich pod kątem ich przydatności do produkcji szczepionek. Dzisiaj tzw. embrionalne linie komórkowe używane są nie tylko do produkcji wielu rodzajów szczepionek, ale też do testowania leków, kosmetyków czy żywności.

Poniżej zamieszczono informacje o liniach komórkowych pochodzących z abortowanych płodów ludzkich oraz o szczepie wirusa różyczki Wistar RA 27/3.

Rok 1962

WI-38 [Wistar Institute-38]

Linia komórkowa pochodząca z tkanki płucnej abortowanej 16-tygodniowej dziewczynki; wytworzona w Instytucie Wistar w Filadelfii przez dr. L. Hayflicka; wykorzystywana do produkcji szczepionek przeciw różyczce.

Zobacz:

Rok 1964

Wistar RA 27/3

Szczep wirusa różyczki uzyskany z nerki abortowanej dziewczynki, której matka miała różyczkę w czasie ciąży; nazwany klinicznie RA 27/3, gdzie R oznacza – różyczkę; A – aborcję; 27 – 27. płód; 3 – 3. pobranie tkanki; wytworzony w Instytucie Wistar w Filadelfii przez zespół dr. S.A. Plotkina; hodowany na liniach komórkowych WI- 38 [w USA] oraz MRC-5 [w UK]; wykorzystywany do produkcji szczepionek przeciw różyczce.

Zobacz:

Rok 1966

MRC-5 [Medical Research Council cell strain-5]

Linia komórkowa pochodząca z tkanki płucnej abortowanego 14-tygodniowego chłopca; wytworzona w Medical Research Council w Londynie przez zespół dr. J.P. Jacobsa; wykorzystywana do produkcji szczepionek przeciw różyczce, przeciw ospie wietrznej i przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A; zastosowana w badaniach nad szczepionką przeciw COVID-19.

Zobacz:

Rok 1973

HEK293 [Human Embryonic Kidney 293]

Linia komórkowa pochodząca z komórek nerki ludzkiego płodu, uzyskanych najprawdopodobniej w wyniku aborcji dokonanej w 1972 roku; wytworzona w laboratorium Alexa van der Eba na Uniwersytecie Lejdejskim; wykorzystywana do produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

Zobacz:

Rok 1975

IMR-90 [Institute for Medical Research-90]

Linia komórkowa pochodząca z tkanki płucnej abortowanej 16-tygodniowej dziewczynki; wytworzona w Coriell Institute for Medical Research w Camden przez zespół dr. W.W. Nicholsa jako kopia zapasowa dla WI-38 i MRC-5.

Zobacz:

Rok 1995

PER.C6 [PER cell clone 6]

„Primary Embryonic Retina Clone 6”

Linia komórkowa pochodząca z tkanki siatkówki 18-tygodniowego dziecka abortowanego w 1985 roku; wytworzona w 1995 roku w laboratorium Alexa van der Eba na Uniwersytecie Lejdejskim; opatentowana i używana komercyjnie; wykorzystywana do produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

Zobacz:

Rok 2015

Walvax-2 [WALVAX-2]

Linia komórkowa pochodząca z tkanki płucnej 3-miesięcznej dziewczynki wybranej spośród 9 abortowanych dzieci; planowana do zastosowania w produkcji szczepionek wirusowych w Chinach.

Zobacz:

*

Aktualizacja: 24.10.2021