Skip to main content

Płodowe linie komórkowe i Wistar RA 27/3

Poniżej zamieszczono informacje o najbardziej znanych liniach komórkowych pochodzących z abortowanych płodów ludzkich oraz o szczepie wirusa różyczki Wistar RA 27/3.

*

Linia komórkowa jest hodowlą „in vitro” dzielących się komórek powstałych z podziału komórki wyselekcjonowanej z organizmu wielokomórkowego.

W latach 60. XX wieku zaczęły się na świecie eksperymenty z liniami komórkowymi pochodzącymi z abortowanych płodów ludzkich pod kątem ich przydatności do produkcji szczepionek.

Dzisiaj tzw. embrionalne linie komórkowe są masowo używane nie tylko do produkcji szczepionek. Korzysta z nich cały świat: przemysł kosmetyczny, spożywczy, medycyna…

Zobacz:

*

Rok 1962

WI-38 [Wistar Institute-38]

Linia komórkowa pochodząca z płuca abortowanej w Szwecji 3-miesięcznej dziewczynki; wytworzona w Instytucie Wistar w Filadelfii; wykorzystywana m.in. do hodowli RA 27/3 dla szczepionek przeciw różyczce i do badania żywotności linii komórkowych in vitro.

Zobacz:

*

Rok 1964

Wistar RA 27/3

Szczep wirusa różyczki uzyskany z nerki abortowanej 6-tygodniowej dziewczynki, której matka miała różyczkę; nazwany klinicznie RA 27/3, gdzie R oznacza – różyczkę; A – aborcję; 27 – 27. płód; 3 – 3. pobranie tkanki; wytworzony w Instytucie Wistar w Filadelfii; hodowany na liniach komórkowych WI-38 [w USA] oraz MRC-5 [w UK]; wykorzystywany do produkcji szczepionek przeciw różyczce.

Zobacz:

*

Rok 1966

MRC-5 [Medical Research Council cell strain-5]

Linia komórkowa pochodząca z płuca abortowanego 14-tygodniowego chłopca; wytworzona w Medical Research Council w Londynie; wykorzystywana m.in. do produkcji szczepionek przeciw różyczce, przeciw ospie wietrznej, przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i do badań nad szczepionką przeciw COVID-19.

Zobacz:

*

Rok 1973

HEK293 [Human Embryonic Kidney 293]

Linia komórkowa pochodząca z nerki ludzkiego płodu, uzyskanej najprawdopodobniej w wyniku aborcji dokonanej w 1972 roku w Holandii; wytworzona w laboratorium Alexa van der Eba na Uniwersytecie Lejdejskim; wykorzystywana w ogromie badań biomedycznych, jak również do produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

Zobacz:

*

Rok 1974

MRC-9 [Medical Research Council cell strain-9]

Linia komórkowa pochodząca z płuca abortowanej 15-tygodniowej dziewczynki; wytworzona w Medical Research Council w Londynie; uznana jako substrat do produkcji szczepionek wirusowych.

Zobacz:

*

Rok 1975

IMR-90 [Institute for Medical Research-90]

Linia komórkowa pochodząca z płuca abortowanej 16-tygodniowej dziewczynki; wytworzona w Coriell Institute for Medical Research w Camden jako kopia zapasowa dla WI-38 i MRC-5.

Zobacz:

*

Rok 1976

IMR-91 [Institute for Medical Research-91 Lung]

IMR-91S [Institute for Medical Research-91 Skin]

Linie komórkowe pochodzące z płuca i skóry abortowanego 12-tygodniowego chłopca; wytworzone w Coriell Institute for Medical Research w Camden; gromadzone przez National Institute on Aging do badań z zakresu biologii komórki.

Zobacz:

*

Rok 1995

PER.C6 [PER cell clone 6]

„Primary Embryonic Retina Clone 6”

Linia komórkowa pochodząca z siatkówki abortowanego w 1985 roku w Holandii 18-tygodniowego dziecka; wytworzona w 1995 roku w laboratorium Alexa van der Eba na Uniwersytecie Lejdejskim; zaprojektowana dla przemysłu farmaceutycznego; opatentowana i używana komercyjnie; wykorzystywana do produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

Zobacz:

*

Rok 2015

Walvax-2 [WALVAX-2]

Linia komórkowa pochodząca z płuca 3-miesięcznej dziewczynki wybranej spośród 9 abortowanych dzieci; planowana do zastosowania w produkcji szczepionek wirusowych w Chinach.

Zobacz:

*

Na stronie Charlotte Lozier Institute opublikowano infograficzny opis tego, jak płodowe linie komórkowe są czasami wykorzystywane do produkcji szczepionek.

Podajemy link i zachęcamy do lektury:

  • COVID vaccines & Fetal cell lines   [PDF].

Przedstawione tam dane pochodzą z 02.11.2021.

*

Zobacz:

Aktualizacja: 06.10.2024