Skip to main content

Linie komórkowe i szczep Wistar RA 27/3

Linia komórkowa jest hodowlą „in vitro” dzielących się komórek powstałych z podziału komórki wyselekcjonowanej z organizmu wielokomórkowego. Linie komórkowe są wykorzystywane do namnażania wirusa dla szczepionek.

W latach 60. XX wieku zaczęły się na świecie eksperymenty z liniami komórkowymi pochodzącymi z abortowanych płodów ludzkich pod kątem ich przydatności do produkcji szczepionek. W 1964 roku wytworzono szczep wirusa różyczki pochodzący z abortowanego płodu ludzkiego.

Poniżej zamieszczono informacje o liniach komórkowych pochodzących z abortowanych płodów ludzkich oraz o szczepie wirusa różyczki Wistar RA 27/3.

Rok 1962

WI-38 [Wistar Institute-38]

Linia komórkowa pochodząca z tkanki płucnej abortowanej 16-tygodniowej dziewczynki; wytworzona w Instytucie Wistar w Filadelfii przez dr. L. Hayflicka; wykorzystywana do produkcji szczepionki przeciw różyczce.

Zobacz:

Rok 1964

Wistar RA 27/3

Szczep wirusa różyczki uzyskany z nerki abortowanej dziewczynki, której matka miała różyczkę w czasie ciąży; nazwany klinicznie RA 27/3, gdzie R oznacza – różyczkę; A – aborcję; 27 – 27. płód; 3 – 3. pobranie tkanki; wytworzony w Instytucie Wistar w Filadelfii przez zespół dr. S.A. Plotkina; hodowany na liniach komórkowych WI- 38 [w USA] oraz MRC-5 [w UK]; wykorzystywany do produkcji szczepionek przeciw różyczce.

Zobacz:

Rok 1966

MRC-5 [Medical Research Council cell strain-5]

Linia komórkowa pochodząca z tkanki płucnej abortowanego 14-tygodniowego chłopca; wytworzona w Medical Research Council w Londynie przez zespół dr. J.P. Jacobsa; wykorzystywana do produkcji szczepionek przeciw różyczce, przeciw ospie wietrznej i przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, jak również w badaniach nad szczepionką przeciw COVID-19.

Zobacz:

Rok 1973

HEK293 [Human Embryonic Kidney 293]

Linia komórkowa pochodząca z komórek nerki ludzkiego płodu, uzyskanych najprawdopodobniej w wyniku aborcji dokonanej w 1972 roku; wytworzona w laboratorium Alexa van der Eba na Uniwersytecie Lejdejskim; wykorzystywana m.in. w badaniach biomedycznych oraz do produkcji i testowania szczepionek przeciw COVID-19.

Zobacz:

Rok 1975

IMR-90 [Institute for Medical Research-90]

Linia komórkowa pochodząca z tkanki płucnej abortowanej 16-tygodniowej dziewczynki; wytworzona w Coriell Institute for Medical Research w Camden przez zespół dr. W.W. Nicholsa jako kopia zapasowa dla WI-38 i MRC-5.

Zobacz:

Rok 1995

PER.C6 [PER cell clone 6]

„Primary Embryonic Retina Clone 6”

Linia komórkowa pochodząca z tkanki siatkówki 18-tygodniowego dziecka abortowanego w 1985 roku; wytworzona w 1995 roku w laboratorium Alexa van der Eba na Uniwersytecie Lejdejskim; opatentowana i używana komercyjnie; wykorzystywana m.in. do produkcji szczepionek wektorowych przeciw COVID-19.

Zobacz:

Rok 2015

Walvax-2 [WALVAX-2]

Linia komórkowa pochodząca z tkanki płucnej 3-miesięcznej dziewczynki wybranej spośród 9 abortowanych dzieci; planowana do zastosowania w produkcji szczepionek wirusowych na użytek ludzi w Chinach.

Zobacz:

*

Aktualizacja: 06.08.2021